Gygès (Polish)

From IcehouseOrg
Jump to: navigation, search
Gygès
Zaprojektował Claude Leroy
Gra strategiczna, gracze przemieszczają piramidy na szachownicy.
:Players Players: 2 - 2
:Time Length: Fast?
:Complexity Complexity: reguły proste
Trios per color: 1
Number of colors: 1
Pyramid trios:
Monochr. stashes: 1
Five-color sets: 1
- - - - - - Other equipment - - - - - -
szachownica
Setup time: 1 minuta
Playing time: 5 minut
"minut" is not declared as a valid unit of measurement for this property.
- 15 minut
"minut" is not declared as a valid unit of measurement for this property.
Strategy depth: średnio skomplikowana strategia
Random chance: brak losowości
Game mechanics: przemieszczanie piramid
Theme: temat abstrakcyjny
BGG Link: 10527
Status: complete? (v1.0), Year released: 2010

Gygès — abstrakcyjna gra planszowa dla 2 graczy. Na rynku istnieje jako produkt niezależny, lecz jest łatwa do implementacji przy użyciu piramid. Zadaniem graczy jest naprzemienne przemieszczanie piramidek po szachownicy tak, by w jednym ruchu przemieścić piramidę poza planszę. Grę stworzył Claude Leroy.

Cel

Gracze naprzemiennie przemieszczają na planszy piramidki według określonych reguł. Gracz, który opuści plansze przekraczając jej krawędź po stronie przeciwnika wygrywa.

Potrzebne elementy

Rozstawienie początkowe

Każdy gracz otrzymuje po dwie piramidy małe, średnie oraz duże (kolory nie mają znaczenia). Pozostałe piramidy nie biorą udziału w grze.
Gracz rozpoczynający (siedzący bardziej na południe) układa w dowolnej kolejności swoje piramidy w pierwszym rzędzie pól szachownicy. Następnie drugi gracz układa swoje piramidy w przeciwległym rzędzie szachownicy.

Zasady

Gracze wykonują swoje tury naprzemiennie.
Podczas swojej tury gracz może wykonać ruch jedną (dowolną) z piramid, które aktualnie znajdują się najbliżej niego.
Piramida może zostać przemieszczona o dokładnie tyle pól, ile ma kropek.
Piramida może przemieszczać się wzdłuż i w poprzek planszy oraz zmieniać kierunek w trakcie ruchu. Nie może jednak poruszać się skośnie, ani stawać na pola, na których już się w tej turze znajdowała.
Piramida może przemieszczać się po pustych polach, jednak ruch może zakończyć na polu zajętym przez inną piramidę. W takim wypadku można wykonać dodatkowy ruch:

  • odskok - piramida kończąc ruch na polu zajętym przez inną piramidę zyskuje dodatkowe punkty ruchu w liczbie równej liczbie kropek napotkanej piramidy. Dalszy ruch również może zakończyć się na polu zajętym przez inną piramidę, dając możliwość kolejnych ruchów.
  • przeniesienie - piramida kończąc ruch na polu zajętym przez inną piramidę zajmuje jej miejsce, natomiast napotkana piramida zostaje przeniesiona na dowolne niezajęte pole na planszy. Ograniczenie: przeniesiona piramida nie może znajdować się bliżej przeciwnika, niż wszystkie inne piramidy na planszy.

Koniec gry

Kiedy gracz w trakcie jednej tury poruszy jedna z najbliższych sobie piramid w taki sposób, aby w ostatnim kroku piramida ta opuściła planszę po stronie przeciwnika, wygrywa grę.

Linki zewnętrzne